خانه / اطلاعیه / روز دانش آموز مبارک!

روز دانش آموز مبارک!

روز دانش آموز مبارک!

سال هاست که ۱۳ ام آبان ماه را به عنوان روز دانش‌آموز در ایران نام گذاری کرده اند. در واقع این اتفاق از سال ۱۳۵۷ در تقویم شمسی رخ داده است. دلیل این نام گذاری هم حادثه از در همان روز و همان سال است. حادثه کشتار جمعی دانش آموزان معترض به دستور حکومت پهلوی!

 

روز دانش آموز مبارک!

 

داستان اعتراض دانش آموزان در ۱۳ آبان سال ۵۷ از چه قرار بوده است؟

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم در روزهای سرنوشت سازی قرار گرفته بودند. هر کس به نوعی می کوشید تا کاری برای آزادی و نجات مردم انجام دهد. چون همه معتقد بودند این کار یک تکلیف الهی است. علاوه بر بزرگسالان جامعه حتی دانش آموزان هم روحیه انقلابی و استکبار ستیزی کسب کرده بودند. آن ها دیگر تاب و تحمل زورگویی ها و خودخواهی های حکومت پهلوی را نداشتند. این بود که دست به اعتراض زدند. و نام خود را قهرمانانه در تاریخ درخشان سرزمین مان با قلم عشق ثبت کردند.

 

تهران، صبح روز ۱۳ آبان ماه ۱۳۵۷

دانش‌ آموزان مدارس را تعطیل کردند. به سمت دانشگاه تهران روانه شدند. دیگر سکوت جایز نبود. مگر آن ها آینده سازان مملکت نبودند؟ پس چرا این قدر حق شان ضایع می شد؟ همه باید صدای اعتراض شان را می شنیدند.

دانش آموزان به گروه های کوچک و بزرگ تقسیم شدند. زمین دانشگاه تهران میزبان اتحاد و همبستگی دانش آموزان و دانشجویان می شد.

 

خشم ماموران حکومتی ساعت ۱۱ صبح بیدار شد!

ماموران تا این ساعت تحمل کردند و اقدامی علیه جمعیت معترض نکردند. اما دیگر خونشان به جوش آمده بود. چطور می توانستند از پس این جمعیت بر بیایند؟

در همین ساعات بود که اول چند گاز اشک آور میان جمعیت انداختند. امیدوار بودند که جمعیت متفرق شود. اما در عین تعجب همگی ماندند!

با این که نفس ها به شماره افتاده بود، ولی معترضان مصمم تر از قبل ایستاده بودند. و با صدایی بلندتر از صدای قبلی تکبیر می گفتند. دیگر تذکر و گاز اشک آور چاره کار نبود. در این لحظه تیراندازی شروع شد.

حالا دیگر چمن های دانشگاه تهران تبدیل به لاله زارهایی شدند که دانش آموزان و دانشجویان شهیدمان را در بر می گرفتند.

در این فاجعه دردناک ۵۶ لاله سرخ پرپر شدند. و بیش از صدها نفر مجروح گشتند. تاریخ هیچ گاه ایثار این قشر مظلوم را فراموش نخواهد کرد.

 

روز دانش آموز مبارک!

 

نقش دانش آموزان در مبارزه با استکبار و ظلم

با توجه به کار بی نظیر دانش آموزان در ۱۳ ام آبان سال ۵۷، جامعه به نقش تعیین کننده آنان در نظام سیاسی پی برد. که اگر آن ها نبودند، هویت انقلابی مردم شریف سرزمین مان زیر سوال می رفت. پس آن ها بودند که برگ بزرگی از تاریخ ایران را با قامت های کوچک و نهیف، و همت بلندشان ورق زدند.

امروز هم تمام جامعه از قشر دانش آموز انتظاری دیگر دارند. ما از شما دانش آموزان عزیز می خواهیم که بی وقفه تلاش کنید تا بتوانید زندگی سالم و شادی را برای خود و خانواده بسازید. تا در آینده جامعه ای سالم و شاد داشته باشیم. باید بتوانید با پشتکار و سخت کوشی در نبرد با دیو جهل و نادانی پیروز شوید. چرا که امید تمام افراد جامعه به شما عزیزان دلبند است.

 

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

تنها صفحه ی اختصاصی نهال دانش در اینستاگرام: @nahaledanesh

تنها کانال پیش دبستان و دبستان نهال دانش در تلگرام: @nahaledanesh

 

درباره ی Fatemeh Eslami

Avatar

مطلب پیشنهادی

ایام شهادت تسلیت باد⚫

یا رسول الله… مثل تو دیگر در پهنه زمین تکرار نخواهد شد اما با تکرارصـلوات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *