خانه / اطلاعیه / شهادت امام حسن مجتبی تسلیت باد

شهادت امام حسن مجتبی تسلیت باد

شهادت امام حسن مجتبی دقیقا چه روزی است؟

طبق روایات به دست آمده، علما ی شیعه سه تاریخ در ماه صفر را به روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) نسبت داده اند. البته نکته قابل توجه این جاست که هر سه تاریخ در ماه صفر هستند. این بدان معناست که امام مجتبی (ع) قطعا در ماه صفر به شهادت رسیده اند.

امروز می خواهیم چند مورد از این روایات را برایتان بازگو نماییم.

 

عزاداری به رسم عراقی ها یا ایرانی ها

از گذشته تا کنون، در نجف اشرف، روز هفتم صفر را برای امام حسن مجتبی (ع) اقامه عزا می نمایند. هم چنین در بسیاری از کشورهای مسلمان (و شیعه) نیز همین تاریخ برای شهادت ایشان در نظر گرفته می شود. اما جالب است بدانید که شیعیان ایرانی هر ساله ۲۸ صفر را روز شهادت امام دومشان می دانند. و در آن روز برای ایشان عزاداری کرده و به ادای نذر می پردازند. همان طور که می دانید این تاریخ مصادف با رحلت رسول اکرم (ص) نیز هست.

 

سه تاریخ متفاوت در ماه صفر برای شهادت امام مجتبی (ع)

همان طور که در توضیحات بالا آوردیم، سه تاریخ مجزا در ماه صفر برای شهادت امام دوم شیعیان در نظر گرفته شده است. در ادامه این سه تاریخ را بررسی خواهیم کرد.

 

شهادت امام حسن مجتبی تسلیت باد

 

تاریخ اول (۳۰ صفر)

از نظر شیخ کلینی (ره)، روز آخر صفر، روز شهادت امام حسن مجتبی (ع) است. با وجود احترام زیادی که علمای دین برای ایشان قائل هستند، ولی تا به حال کسی از شیخ کلینی (ره) در این باره تبعیت نکرده است.

 

تاریخ دوم (۲۸ صفر)

شیخ مفید (ره) در کتاب مسارالشیعه آورده اند که ۲۸ صفر روز شهادت امام مجتبی (ع) است. این در حالی است که ایشان در کتاب دیگرشان به نام الارشاد، اشاره ای به این تاریخ برای شهادت امام حسن (ع) نداشته اند.

البته لازم به ذکر است که این تاریخ از سوی برخی علما مانند ابن شهرآشوب مازندرانی و شیخ طبرسی، تایید شده است. به همین دلیل است که از قرن ششم تا کنون ما در این تاریخ اقامه عزا می نماییم.

 

تاریخ سوم (۷ صفر)

این تاریخ مشهورتر از دو تاریخ دیگر است. و هم چنین اسناد تاریخی بیش تری گواه بر درست تر بودن این تاریخ دارند. بنابراین ما در ایران در روز ۷ صفر نیز بنا به روایات، برای حضرت مجتبی (ع) اقامه عزا می نماییم.

 

پیش دبستان و دبستان هوشمند پسرانه نهال دانش، شهادت مظلومانه سردار بی سپاه، امام حسن مجتبی (ع) را تسلیت و تعزیت عرض می نماید.

 

 

 

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

تنها صفحه ی اختصاصی نهال دانش در اینستاگرام: @nahaledanesh

تنها کانال پیش دبستان و دبستان نهال دانش در تلگرام: @nahaledanesh

درباره‌ی Fatemeh Eslami

Avatar

همچنین ببینید

شهادت حضرت زهرا(س) تسلیت باد

دارد دل و دین میبرد از شهر شمیمی/افتاده نخ چادر او دست نسیمی/درخانه ی زهرا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *